Neden Tango ?

Blog

1 Temmuz/Yazar: Çiğdem Öcal

Dans ederken eller havalanır, ayak adım atar.

Her şeyi unutmayı başaramaz, el ve ayak hareketlerinizi

takip ederseniz dans konusunda yetenekli olduğunuz düşünülemez.

Ayaklar ve eller için zihin durduğunda hareketlerinizin hiçbiri tuhaf olmayacaktır.

Zihni bütünüyle öteleyemezseniz, yapacaklarınız yetersiz kalacaktır’

Zen ustasından, Kılıç ustasına yazılar

Takuan Soho

 

Epigenetik biliminin tarihimize damgasını vurmasıyla birlikte,  pek çok çalışmada genlerimizin kaderimiz olmadığı vurgusu üzerinde durulmaya başlanmıştır. Gen ekspresyonunda çevrenin önemi, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı geliştirmek için dikkatleri yaşam stilimize, hayatı algılayış ve yorumlayış şeklimize çekmiştir. Neşenin, meditasyonun, şu ana ve buraya oryantasyonun hastalıkların önlenmesinde ve iyileşme sürecindeki çarpıcı etkileri, hayatın iniş çıkışlarında esnek dayanıklılık geliştirmemize olan katkıları, ve diğer taraftan sistemimizin sürekli olarak savaşma-kaçma-donma modunda kalmasının fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara zemin hazırladığının ve içimizdeki huzuru ve neşeyi ortaya çıkarma arzumuzun altı çizilmektedir.

İşte bu sebepledir ki, ve bir çok başka sebebin de yanısıra, zihni sakinleştiren, bizi o ana bedensel hisler, derin duyular, müziğin evrensel iyileştirici gücü ile getiren yapısı ile Tango’nun özel bir dans olduğunu düşünüyoruz. Öyle ki hayatına tangoyu almış kişi için, dansının geliştiği, emeğinin akıcı hareketlere dönüştüğü, müzikle ve partneri ile uyuma girdiği yolculuğunda artık aynı kişi olmadığını söyleyebiliriz.

Eşli bir dans olmasının getirdiği tüm meydan okumalar, hayatın şefkatli bir yansımasıdır. Kişi başka bir derinlikten kendini tanımaya ve bir başkası ile alanını paylaşırken sınırlarını, güçlü yanlarını ve gölge taraflarını keşfetmeye başlayacaktır tangonun adımlarını kucaklarken.

Sosyal etkileşim psikoloji alanında savaş kaç tepkisini durduran, bedenin kendi dengesini bulmasını kolaylaştıran önemli bir tema olarak ele alınmaktadır. Tango derslerinin, dans etkinliklerinin keyifli ve kaliteli ortamı bize yepyeni yüzler tanıma fırsatı vermektedir. Üstelik başka şehirler ve hatta başka ülkelerde bile olsanız, tango biliyorsanız evrensel bir dile sahipsiniz demektir.

Tangonun bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal katkıları sadece yukarıda sayılanlardan ibaret değildir, ancak bu haliyle bile neden tangonun dünyada yüzlerce ülkede sevilerek yapıldığına dair bir fikir vermiş olabiliriz.

Çiğdem

TAGS:Tango